FINÁLE

29. března 2008 v 16:04 | Yoh |  MS 2007

Kanada - Finsko

4 : 2

Pokud tyto dva týmy srovnáme z historického hlediska, má Kanada jasně navrh - zatím získala titul mistrů světa 23x a měla také mnoho úspěchů na olympijských hrách. Z titulu mistra světa se Kanada naposledy radovala v roce 2004 v Praze, zatímco Finsko mělo pouze jeden velký historický úspěch a to na MS v roce 1995. Ve finále sice Finové byli mnohokrát, ale pokaždé zůstali jen stříbrní.
Favorit z Kanady otevřel skóre gólem Ricka Neshe, který byl později vyhlášen nejlepším střelcem turnaje.Během druhé třetiny zvýšili Kanaďané svůj náskok na 3 : 0 a finále se zdálo být rozhodnuté. V 52. minutě ale vstřelil zasloužený gól Kantiola a Finsko předvádělo skvělý útočný hokej. Dvě minuty před koncem zápas zdramatizoval Abtub Mietinen a utkání dostalo nový rozměr. V poslední minutě Finové odvolali brankáře a zkoušeli hru v šesti. Naději jim ale zpečetil zřejmě nejlepší hráč turnaje Rick Nash a i s pukem spadl po faulu do prázdné branky. Finsko skončilo jako obvykle stříbrné a Kanada se v historických příčkách posunula před Rusko a stala se tak nejúspěšnějším týmem hokejové historie.