FINÁLE - Česká republika - Kanada

31. března 2008 v 20:50 | Yoh |  MS 1996 Vídeň

Česká republika - Kanada

4 : 2

Tento zápas se zapsal do historie českého hokeje a mnozí ho považovali za vrchol našeho hokeje na konci tisíciletí. To ještě nevěděli, že je to teprve začátek zlaté éry, kterou tento turnaj rozpoutal.

Málokdy se vidí tak krásné finále jako bylo toto. Od začátku se hrál tvrdý, rychlý a hlavně vyrovnaný hokej. Vždyť až do poslední minuty byl stav nerozhodný 2 : 2. To co se ale v poslední minutě odehrálo je téměř neuvěřitelné. Proslulá dvojice Patera- Procházka zamotala skvělou kombinací kanadským obráncům hlavy a Martin Procházka devatenáct vteřin před koncem zápasu dostal český tým do vedení.
Jako vždy Kanaďané tuto situaci neunesli a požádali rozhodčí aby přeměřil hokejku Stanislavu Neckářovi, hokejka však byla v pořádku a Kanaďané za tento krok dostali 2 trestné minuty. I přesto odvolali brankáře a v pěti se pokoušeli o vyrovnání.
Nakonec naše vítězství potvrdil J. Kučera trefou do prázdné branky a Česká republika se stala mistrem světa roku 1996 a oslavila tak svůj 7. titul.
Branky: 8. a 26. Lang, 60. Procházka, 60. Kučera - 6. a 30. Thomas.