7. dubna 2008 v 17:48 | Yoh |  MS 2002 Göteborg

Slovensko - Rusko

4 : 3

"Když vyhrajeme, tak uvidíte oslavy, jaké samostatné Slovensko ještě nezažilo."
Slovenští fanoušci na náměstí Slovenského národního povstání
. Napětí na Slovensku před finálovým utkáním bylo obrovské. Lidé se scházeli v hospodách, na náměstí nebo zůstali v pohodlí svého domova a doufali, že se Slovákům podaří získat první zlato po rozdělení Československa.
Zápas začali výborně. Po 22 vteřinách parádní střelou pod horní tyčku skóroval Višňovský, rozhodčí ještě zkontroloval na videu, zdali je branka platná, ale dobře to dopadlo a Slovensko vedlo 1 : 0. Tímto gólem Slováci získali sebedůvěru a brzy svůj náskok zvyšují na rozdíl dvou branek. Ve druhé třetině se Rusům podařilo snížit , ale v zápětí hru opět uklidnil Šatan. Nadšený byl i Slovenský prezident Rudolf Schuster v hledišti. Ve třetí třetině se sám před Lašákem ocitl Antipov a prostčil puk mezi jeho betony. Tento okamžik byl klíčový, Rusové byli najednou mnohem aktivnější a rychlejší tým. Slováci se dostali pod drtivý tlak, který vyvrcholil trefou Sušinskiho . 5 minut před koncem byl tedy stav nerozhodný, ale ani to Slováky nezlomilo.
Zlatý gól si Slováci nechali až na poslední minutu, kdy krásným taháčkem skóroval Bondra. Na toto se už Rusům nepodařilo odpovědět a na Slovensku tak explodoval gejzír nepoznané radosti.
"Volby by vyhráli hokejisté"
slovenský prezident
"Nevím o ničem srovnatelném. Je to absolutní vítězství, není tu nic víc, co bychom mohli dokázat,"