Počátky hokeje u nás : )

4. dubna 2008 v 16:50 | Yoh |  Československý hokej
21. Ledna 1909 odjelo z Prahy 7 českých hokejstů na svůj první mezinárodní šampionát v Chamonix.
Lední hokej - v této době se říkalo "Kanada" byl pro nás velkou neznámou, do Prahy se o něm dostalo jen málo zpráv. Nehraje se s gumovým míčkem jako v Čechách provozovaný bandy hokej, ale s jakoousi kostkou, neútočí se na branku jen o málo menší než je fotbalová, jako bylo zvykem u nás, ale na jakousi "posadu pro slepice" jak tehdy žertovně nazývali kanadskou branku čeští hráči provozující bandy hokej.

Náš první zápas (1909)

Čechy - Francie

1 : 8

- Poté co si češi přímo na místě zakoupili opravdové hokejové hole a výstroj, která připomínala fotbalovou, se poprvé vrhly na led proti cizímu soupeři. Naši ale nebyli zvyklí na rovné hole (původně hráli se zahnutými) a na to, že už nehrají s míčkem a tak jsme tenkrát prohráli s Francií.
- Náš brankář Gruss byl šokován, že se hraje i za jeho zády a ulevoval si : "Tak, krucifix, odkud se tedy hraje ta kanada, zepředu nebo zezadu? To jsou blázni !" :D
"Potom, co jste ukázali jako úplní nováčci, jsem si jist, že budete jednou hrát v ledním hokeji významnou úlohu."
prorocká slova předsedy Mezinárodní ligy ledního hokeje pana Magnuse

Mistři Evropy

- Už v roce 1911 jsme se stali poprvé mistry Evropy. Zajímavé je, že i pod vládou Rakouska - Uherska jsme se na šampionát přihlásili jako Češi. Doteď je v hokejových kronikách psáno, že první skončil tým Bohemia.

MS v Praze, Štvanice 1933

Československo - USA

0 : 8

- Na tomto turnaji se hrálo v 9 hráčích. Jeden brankář, dva obránci a šest střídajících útočníků. Praha o tomto šampionátu doslova žila hokejem. Štvanice se stala magnetem desetitísíců lidí .Naopak nad světem se začínají stahovat mraky a z Německa se začíná valit hnědý mor.

Československo - Kanada

0 : 4

- Náš první zápas s Kanadou nedopadl zrovna nejlépe, jakby také mohl, Kanaďané jsou přece tvůrci této hry. O Kanaďanech se píše:
"Jsou to mistři v klamání a obcházení soupeře ovládáním různých záludů. Obrannou akci obracejí s obdivuhodnou rychlostí v nebezpečné výpady"
Na konci turnaje porážíme Rakousko a jsme už pošesté mistry Evropy!
Den po skončení pražského šampionátu v hrůzné berlínské noci vzplál Říšský sněm. Jeho plameny měly být pro Hitlerovy hnědé košile signálem k vyhlazení odpůrců fašismu a posléze k dobytí Evropy..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama