Květen 2008

Česká republika - Bělorusko

10. května 2008 v 21:47 MS 2008 Kanada

3 : 2 po nájezdech

Zatím se každý favorit šampionátu trápil s nějakým "outsiderem" , jen český tým přehrával slabší týmy s nadhledem, především díky pěkným kombinacím. V zápase s Bělorusy se ale naše pověstné "hračičkování" neukazovalo tak často jak jsme zvyklí.
I přesto , že Bělorusové hráli včera velmi náročný zápas proti Rusům, sil měli stále dost. V první třetině jsme Bělorusy přehrávali, ale ¨první gól vstřelil v 19. minutě Čuprisov.
Ani ve druhé třetině se českému útoku příliš nedařilo procházet skrz urputně bránící Bělorusy. Vyrovnání jsme se dočkali po sporném Rolinkově ´gólu, když se puk do brány odrazil od brusle.
Na začátku 3. třetiny se vyznamenal Milan Hnilička, který vychytal skvělou kombinaci Bělorusů. Při nezdařilém střídání jsme ale obdrželi další branku , tentokrát pálil Andrej Kostycin. Rolinek pak mohl vyrovnat, ale na české střídačce se jásalo až po dorážce Kotalíka.
V prodloužení se toho příliš nestalo a tak přišli na řadu samostatné nájezdy. Bělorusové v nich včera neuspěli proti Rusům a ani dnes se jim příliš nedařilo. Vítězný gól si nakonec připsal Aleš Kotalík a čeští hokejisté si tak odvezli 2 body a naděje na 1. místo ve skupině E se zmenšuje. Rusové by museli podlehnout Švédům , naopak my bychom žluto-modré seveřany měli porazit v nedělním nočním utkání.

Česká republika - Švýcarsko

9. května 2008 v 22:02 | Yoh |  MS 2008 Kanada

5 : 0

Švýcaři zatím odehráli tři vynikající zápasy , porazili dokonce i Švédy, ale na český tým nestačili. V první třetině chytal skvěle Gerber a prvního gólu jsme se dočkali až v poslední minutě trefou Erata. Ve druhé třetině přidali góly Eliáš a Kaberle a v závěru skóre zpečetil Jiří Novotný.
Češi opět předvedli skvělou hru, tentokrát bez zbytečných chyb. Vzhledem k tomu, že dnes Rusové porazili Bělorusy až na nájezdy, mají naši stejný počet bodů, ale horší vzájemný zápas. Doufám, že my s Bělorusy neklopýtneme a dotáhneme to na první místo ve skupině. Před vyřazovacími boji nás už čekají pouze dva zápasy, zítra se utkáme právě s (jistě už unavenými )Bělorusy a poslední měření sil proběhne s kolísavě hrajícími Švédy.

Slováci budou hrát o udržení !

8. května 2008 v 9:35 | Yoh |  Novinky
Po prohraném utkání s Finskem, museli Slováci věřit, že se Němcům podaří porazit Nory. Bohužel se tak ale nestalo a často vylučovaní Němci podlehli norům 2 : 3 a poslali tak Slováky do boje o udržení v eltiní skupině.
Július Šupler - slovenský trenér
Určite ste nečakali, že to takto dopadne?
"V športe sa stáva všeličo, ale samozrejme, že je to nepríjemné. Musíme sa s tým však vyrovnať."

Je to asi o to horšie, že ste proti Fínsku podali naozaj dobrý výkon...

"Videli ste to, bohužiaľ dnešný výkon Nemcov sa nedal vôbec porovnávať s tým, aký podali proti nám. Ja svoj názor na to všetko nemôžem povedať. Podali maximálne 30% výkon z toho, ako hrali proti nám.
Je to to najťažšia situácia vo vašej trénerskej kariére?
"Už som zažil viacero ťažkých a náročných situácií. Toto bude takisto veľmi náročné."
Urobili by ste teraz, keby ste mali tú možnosť, niečo inak ako pred šampionátom?
"Nie! Tie veci sa nedali ovplyvniť. Keď nemôže pre rôzne zranenia prísť 14 hráčov z NHL, to sú veľmi objektívne veci. Je to za nami a musíme sa s tým vysporiadať. Musíme popracovať viac od mládeže až k seniorom, asi treba robiť niečo trošku inak."
Viete si predstaviť, aké budú na Slovensku reakcie fanúšikov?
"Objektívna realita je taká a je to nepríjemné. Treba sa skoncentrovať na to, čo nás čaká. V každej situácii existuje východisko."
Čakali ste, že ústup z pozícií príde tak rýchle?
"V každej vrcholovej krivke príde aj pokles. Je to taká sínusoida. Naša nevýhoda je tá, že máme veľmi úzku základňu. Čo to znamená 3500 alebo 6000 hokejistov, keď vo Švédsku ich je 60 000, z toho 30 000 juniorov. Zoberte si materiálnu základňu, vo Švédsku majú 380 štadiónov, čo je maximum, zatiaľ čo my máme asi 38."

Česká republika - Itálie

7. května 2008 v 14:52 | Yoh |  MS 2008 Kanada

7 : 2

Dnes v 1 hodinu v noci se k sledování dalšího zápasu našich reprezentantů odhodlali asi jen skalní fanoušci. Pro Italy už tento zápas nebyl důležitý a ani českému týmu na výsledku už nikterak nezáleželo. Zpestřením zápasů byly československé retro-dresy z roku 1947, kdy jsme poprvé získali mistrovský titul. Bohužel dresy nebyly přesnými replikami skutečných starých dresů, ale i přes pár chyb působily pěkným nostalgickým dojmem.
I přesto , že toto utkání mělo být jen povinnou výhrou našich hokejistů, prvních 5 minut to tak opravdu nevypadalo. Po rychlém Eratově gólu vzápětí Ialové z buly vyrovnali. A za chvíli dokonce zápas otočili. Brankář Marek Pinc si svou mizernou statistiku příliš nezlepšil, ale alespoň to bral s humorem.

Byl jste před zápasem nervózní?

To jsem neřešil. Byl jsem v klidu, ale když mi to tam spadlo, tak jsem si pro sebe povídal, že to moc pěkně začíná.
Celé utkání jsme Italy minimálně o dvě třídy přehrávali a některé kombinace, které si naši dovolili před prázdnou italskou klecí zaváněly až zbytečným zahazováním jasných gólů. Teď mluvím hlavně o Tomášovi Kaberlovi , který to se svými nezvyklými přihrávkami občas už trochu přeháněl.
Nakonec jsme svým dresům a předchozí generaci českých hráčů ostudu neudělali a i přes nevalný úvod jsme nakonec zvítězili s dostatečným náskokem 7 : 2.

Česká republika - Rusko

4. května 2008 v 22:19 MS 2008 Kanada

4 : 5 v prodloužení

Doposud nejhezčí utkání šampionátu nabídl právě tento zápas mezi ČR a Ruskem. Ve 3. minutě se Rusové dostali do vedení trefou Zinovjeva. Pastva pro oči začala již v první třetině především nádherným kombinačním gólem, který nakonec pod horní tyč umístil nejlepší hráč utkání Patrik Eliáš. Další pěkný gól z přesilové hry po dokonalé Fleischmanově přihrávce vstřelil Aleš Kotalík. Tři desetiny vteřiny před koncem ale Rusové využili přesilovku 5 na 3. Tak tomu se říká göl do šatny.
Ve druhé třetině se nás prokletí poslední vteřiny drželo nadále, to když Morozov tečoval v poslední vteřině přímo za Hniličkvi záda, který mimochodem dnes podával solidní výkon. Za pět minut se českému týmu podařilo odpovědět. Patrik Eliáš doklepl po Židlického nahození do prázdné branky a Češi se tak mohli radovat už ze 3. využité přesilovky !
Ve 3. třetině ujel po skvélé práci Jaroslava Hlinky znovu Patrik Eliáš a po dlouhé době jsme v reprezentaci viděli hatrick. Tento atraktivní kolotoč znovu roztočil Kornějev a vyrovnal tak utkání na 4 : 4. Diváci v Quebecké hale si tento mimořádný zápas naplno užívali, vždyť ani zápasy NHL většinou nenabídnou tak napínavé utkání.
Na začátku prodlužování si Tomáš Kaberle pomohl nedovoleným zákrokem a bylo z toho trestné střílení. Kovalčuk však trefil jen tyč a zápas mohl pokračovat. Čeští hokejisté se ale dostali do tlaku a nakonec utkání ukončil Morozov. Myslím si , že v tomto zápase ukázali jak Češi tak Rusové svou sílu a český tým skončí v základní skupině s největší pravděpodobností na 2. místě.

5 : 2

- Úvodní zápas šampionátu začali čeští hokejisté netradičně. První střelou překonal Hniličku Lassen a Dánové se dostali do vedení. Brzy ale český tým našel odpověď . Po gólu Kotalíka nám ale Dánové dali nepříjemný gól do šatny a stav byl znovu vyrovnaný 2 : 2.
Na obranu českého týmu musím říci, že jsme Dány většinou přehrávali, což se časem začalo projevovat i na skóre. Radim Vrbata byl velmi blízko hatricku, ale po obrovské šanci se nakonec radoval Hejda. Za zmínku také stojí Klepišův nájezd po hákování Hanzala, ale ten bohužel vychytal skvělý ´Hirsch.
Nakonec se po sympatickém výkonu Dánů hrajících v retro dresech z roku 1968 radovali čeští hokejisté první výhrou na šampionátě 5 : 2. Nejlepším hráčem byl vyhlášen Radim Vrbata.
Zajímavostí je , že s Dány jsme se na mezinárodním turnaji setkali vůbec poprvé v historii. a s touto výhrou můžeme být spokojeni. Například vloni porazili Dánové USA 5 : 2 a s Kanadou senzačně remízovali 2 : 2. Nakonec skončili v Moskvě 10.

Začíná 72. mistrovství světa!

2. května 2008 v 15:01 MS 2008 Kanada
Dnes v 19:00 odstartuje MS v Kanadě zápas České republiky s Dánskem. Češi nakonec dokázali složit nadějný tým s poměrně zvučnými jmény. To samé se podařilo (na své poměry) i Dánsku. Dnešní zápas by měl ukázat, jestli se český tým už dostatečně sehrál a doufejme, že dopadne lépe než přípravné utkání proti Francii.
Jen pro zajímavost : Česká republika má 87,130 registrovaných hokejistů a 152 hal.
Dánsko je na tom o dost hůř. Registovaných hráčů je pouze 4,154 a stadionů, kde se dá provozovat lední hokej jen 19.
Po našem zápase si zahrají domácí kanaďané se Slovinskem. Jsem zvědavý kolik lidí na tento zápas přijde, ale myslím si , že český rekord v návštěvnosti se bude překonávat těžko. Kanaďané nyní sledují především závěr NHL a je jen na lidech, zda podpoří i národní tým.