filmová RECENZE: Král zlodějů

19. února 2011 v 22:45 | Yoh |  Povídání mimo mísu

Král zlodějů

Představte si, že jste desetiletý chlapec žijící v chuďounké vesničce kdesi na Ukrajině. Svému otci pomáháte coby šikovný gymnasta a spolu s nevlastní sestrou předvádíte povedené, bohužel nikterak výnosné"cirkusácké" kousky.
Jednoho dne do vesnice přijíždí německý zbohatlík shánějcí nové tváře pro svůj "prosperující" berlínský cirkus. Samozřejmě si okamžitě všimne vašeho výjimečného talentu a nabídne za vás nemalou sumu peněz.
Otec, přitlačen finanční bídou, nakonec podléhá a vás i vaši sestru prodává do zahraničí.
Netuší, že právě udělal největší chybu svého a bohužel i vašeho života.
  d
pokračování recenze pod perexemOcitáte se v neosobním prostředí  západního velkoměsta. Neznáte zdejší řeč. Sestra se ztratila při nelegálním přestupu ukrajinsko-slovenských hranic a váš "zachránce" sice vlastní cirkus - ten je ale dávno mimo provoz a nyní funguje spíše jako appelplatz pro unesené děti.
Místo vysněné cirkusové kariéry jste každý den vysíláni do víru velkoměsta, abyste jako šikovný kapsář ukořistili co nejvíce peněz. Pokud nesplníte svůj denní "zlodějský" limit, jste v lepším případě brutálně zmláceni.
Vyhlídky do bodoucností zkrátka nejsou veselé.

Tak tohle je hrubý nástin slovensko-česko-německo-francouzského snímku, jenž byl v roce 2004 neúspěšně nominován na Oscara.  Film, který už jen svým kontroverzním tématem stojí za pozornost.

Hlavního hrdinu ztvárnil Iakov Kultiasov, jenž za svůj povedený výkon získal Českého lva v kategorii nejlepší herec v hlavní roli. Snímek Ivana Fíli proměnil své nominace také v kategoriích - hudba, kamera a zvuk.

fj


Napínavý příběh téměř dokumentárním stylem zachycuje zvěrstva páchaná při obchodu s dětmi. Těžko věřit, že i v Evropě 21. století jsou tyto středověké praktiky stále aktuální.
Naštěstí se zločiny podobného ražení nemáme v České republice mnoho zkušeností. Jiné je to (alespoň podle snímku) v sousedním Německu, kde se s dětmi z východní Evropy stále vesele kupčí a za směšnou cenu je "střílí" dále na západ.

Ačkoliv ve filmu nechybí několik silných scén, ne všechno se podařilo na výbornou. Některé vztahy mezi hlavními postavami váznou a občas dojde i k mírné nelogičnosti, která vám zážitek z filmu sice nepokazí, naruší ale do té doby slušně rozjetý příběh. Jde zejména o vztah Barbua a jeho únosce Carusa, mezi nimiž mělo dojít k jakémusi prolnutí vzájemného porozumění a nenávisti. Tento záměr ale tvůrcům, alespoň podle mě, nevyšel.
Naopak osudy tureckého chlapce či nemocné cirkusačky Julie jsou ztvárněny velmi působivě a do děje skvěle zapadají.

Král zlodějů je osobní a trochu rozporuplná podívaná, která vás svou naléhavostí buď připoutá do křesla nebo znechutí.

Moje hodnocení: 78%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama