RECENZE: onlinová hra Grepolis

17. února 2011 v 11:02 | Yoh |  Povídání mimo mísu

GREPOLIS

Pamatujete, když jsme se v šesté třídě učili o starověkém Řecku? Určitě si vybavíte moudré Athéňany, bojechtivé Sparťany či taktizující olympské Bohy.
To že je antická mytologie vděčným námětem nám už ukázalo nespočet "single" i onlinových her. Za všechny zmiňme povedenou tahovou strategii s monstrózními bitvami - Rome total war, či tři roky starou budovatelskou online hru - Ikariam.
Ani poměrně silná konkurece německým vývojářům z Innogames nebránila vytvořit novějšího bratříčka, s kterým se pokusili dobýt současnou online scénu.

Jak jejich válečné tažení nakonec dopadlo a v čem je Grepolis jiný než zavedené online hry?
Recenze pod perexem

ře

"Obsazujeme již obsazené."
Plautus

Na první pohled se Grepolis od své konkurence příliš neliší. Znovu začínáte s malinkým městečkem utopeném kdesi uprostřed rozlehlého moře, stavíte klasické stavby (senát, doly, akademii atd.) a budujete armádu.
Nic výjimečného, řeknete si, ale než hru předem odepíšete, zkuste jí dát nějaký čas na rozjezd.
Grepolis zpočátku může působit trochu strnule a nezáživně, ale věřte, že až se město trochu rozroste a vaše vojska začnou dobývat cizí území, začne vás tahle strategie bavit.

Bez přátel ani ránu

Online hry jsou především o komunikaci s ostatními hráči a ne jinak je tomu v Grepolis. Hrát si na vlastním písečku a nemít žádné spojence je vskutku sebevražedná strategie. Vždy se najde někdo, kdo si na vaše městečko brousí zuby a pokud nejste členem aliance, která by vás ochránila, stanete se pro lačné nepřátele snadnou kořiští.
Systém aliance je jednoduchý a funkční. Každý hráč má právo založit si svou vlastní. Samozřejmostí je možnost vlastního názvu a určení základních pravidel pro nově příchozí členy. K dispozici máte několik nástrojů - můžete určovat práva členů, diskutovat ve fóru či sledovat statistiky v nejrůznějších žebříčcích.

j

"Pokud voják neudeří jako první, dostane jako první úder."
Athenoras ze Syrakus

Ať už jste člověk sebemírumilovnější , války se v Grepolisu, stejně jako ve starém Řecku, nevyhnete.
Bez dobývání můžete vytvořit jedno, maximálně dvě prosperující velkoměsta, pak už je ale mnohem výhodnější získávat již vybudovaná nepřátelská sídla, ve kterých odpadne nepříjemné piplání s výstavbou nejzákladnějších budov.
Ačkoli jsou zde bitvy řešeny velmi jednoduše (nevolíte žádné strategie apod.), díky velkému počtu různě silných jednotek, jsou bitvy zajímavé. Mnohdy se Vám tak stane, že už několik minut před útokem budete netrpělivě posedávat před monitorem a napjatě očekávat výsledný ortel.
Počítat se zde musí také s přítomností řeckých bohů - Athény, Dia, Héry a Poseidóna (tvůrci hry se chystají jejich počet rozšiřovat). Každý z Bohů disponuje několika "kouzly", které jsou pro něho typické. Například Zeus vládne spíše válečnými schopnostmi, zatímco Héra zvyšuje produkci surovin a Poseidon vám pomůže s výstavbou loděnic.

Závěr
Grepolis je určitě zajímavá hra a ačkoliv se někomu může zdát zdlouhavá, není to žádný velký žrout času. Na odkliknutí potřebných nastavení stačí několik minut denně, což určitě není nic strašného.
Spojíme-li všechny výše zmíněné klady s příjemnou grafikou a atraktivním prostředí starověku, vyjde nám sympatické herní dílko, za které se chlapci z Innogames určitě nemusí stydět.


Hodnocení - 75%

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Barboocha Barboocha | E-mail | Web | 21. února 2011 v 1:28 | Reagovat

:-) Hezká recenze.. Ale stejně mě Grepolis moc neláká.

2 kkory24 kkory24 | 22. února 2011 v 19:58 | Reagovat

:-D grepolis je nej hra :D

3 šup šup | 8. dubna 2011 v 17:42 | Reagovat
4 grepolis grepolis | Web | 9. ledna 2013 v 17:38 | Reagovat

grepolis je výborná hra, ja by som jej dal aj 150 %

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama