filmová RECENZE: Jaro, léto, podzim, zima...a jaro

12. dubna 2011 v 21:13 | Yoh |  Povídání mimo mísu

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

Každý asijský film, ať už povedený nebo ne, působí na českého diváka zvláštním, často zcela unikátním dojmem. I přes globalizaci, která postupně zahlcuje i ty nejvzdálenější kouty světa, se tak díky snímkům jako Jaro, léto, podzim, zima a jaro, můžeme ponořit do tajemného světa východu a zamyslet se nad věcmi, které během každodenního života přehlížíme nebo si jich prostě ani nevšimneme.


recenze + trailer pod perexem


Poetický snímek režírovaný jedním z nejkontroverznějších korejských filmařů - Kimem Ki-dukem, vypráví příběh dvou budhistických mnichů žijících v plovoucím chrámě uprostřed panenského jezera.
Již samotný název napovídá, že dějová linie je rozdělena do kapitol (ročních období), které charakterizují jednotlivé etapy lidského života.
Na jaře se tak setkáváme s mladým učňem a jeho zkušeným mistrem, který spravedlivě soudí a trestá chlapcova (často krutá) provinění, zatímco v zimě již sledujeme příběh zralého muže, který po strastiplné životní cestě konečně dochází k vnitřnímu usmíření.
.


Akční scény, našlapaný děj ani ohromující efekty v tomto filmu nehledejte, jeho největší kouzlo spočívá v liričnosti, neuvěřitelném smyslu pro detail a v náznacích, které diváka drží v napětí a nutí ho spoustu věcí si domýšlet. To ovšem neznamená, že se ve snímku nic neděje. Naopak! I když film neobsahuje prakticky žádné dialogy, prostřednictvím bohatých obrazů a podmanivé hudby, dokáže sdělit více, než leckterá "talk show".

Není lehké tento film hodnotit. I když Kid-dukova filmová báseň nemusí sednout každému, z mého pohledu jde o příjemný počin, který pozorného diváka zaujme (pokud mu dá šanci) a zanechá v jeho nitru cosi zvláštního...cosi, co si ještě nějakou dobu ponese sebou.

moje hodnocení: 80%

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mates Mates | E-mail | Web | 20. dubna 2011 v 11:24 | Reagovat

Já ti to pošlu ještě jednou.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama