Animatrix - jak to všechno začalo?

11. června 2012 v 15:25 | Yoh |  Povídání mimo mísu

ANIMATRIX

Proč vznikl Matrix?
Jak probíhala válka mezi lidmi a roboty?
Co se stane s citlivými lidmi, kteří dokáží využívat trhliny v programu?
a co když se robot začne chovat jako člověk a zatouží po světě Matrixu?

Otázky, které si při sledování proslulého scifi snímku kladlo mnoho fanoušků a které zodpovědělo o něco méně známé animované zpracování - Animatrix.


pokračování pod perexem


Když jsem ve svých asi 11 letech viděl poprvé Matrix, byl jsem nadšený. Příběh - ohromující, akční scény - fantastické, Neo a Trinity - nezapomenutelní...
Až o pár let později jsem si uvědomil, kolik věcí nebylo v celé trilogii nikdy vysvětleno. Reloaded a Revolutions se zaměřily především na velkolepou akci a s pár filozofickými (a dost šroubovanými) dialogy nemohly uspokojit divákovu zvědavost.

Je to možná ostuda, ale teprve před týdnem jsem si vzpomněl, že existuje i jakási animovaná verze Matrixu.
Animatrix není klasický film, jde o soubor 9 povídek, které na sebe až na jednu výjimku nenavazují a dokonce se liší i zpracováním.
V první povídce (Poslední let Osirise) nás tvůrci slavného Final Fantasy přesvědčí, že počítačová animace byla už v roce 2003 na špičkové úrovni. Bezpochyby jde o nejakčnější díl. Lidské plavidlo zde narazí na tisíce chobotniček, které se právě prohryzávají do hlavního lidského sídla - Sionu, to všechno v úchvatné 3D grafice. Příběhově mi ovšem přišel zanedbaný a z celého animatrixu bych ho hodnotil nejhůře.


Naopak povídky Druhá renenesance I a II. vypovídající historii o válce lidstva s roboty jsou skvělé jak zpracováním, tak příběhem (i když chvílemi zaváněl kopírováním Čapkova R.U.R. :D).

Kouzelná (a moje oblíbená) je povídka Neznámé území. Zatoulaná kočka přivede mladou dívku Yoko do "strašidelného domu" (chybné části matrixu), ve kterém mimo jiné svítí rozbité žárovky, ze stropu prší, i když venku je slunečno, dveře tu nikam nevedou a zákony gravitace neplatí, takže si klidně můžete skočit z druhého patra a těsně nad zemí vám neviditelná síla zachrání život. Snovou a téměř pohádkovou atmosféru naruší až několik agentů, kteří sem přicházejí napravit programovou chybu.


Co však dělá z animatrixu výjimečné dílo je určitě originální animace - ta tvoří nejen atmosféru většiny povídek, v některých hraje hlavní úlohu (Světový rekord, Dětský příběh, Poslední let Osirise).

Jako celek hodnotím Animatrix jako 2. nejlepší setkání s Matrixem. Stejně jako první díl působí vizionářsky a neustále vás nutí k zamyšlení (a to bez zbytečných filozofických rozhovorů).
Jen jednu věc pořád nechápu - proč jsem ho neviděl už mnohem dřív :D.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama