Srpen 2013

Kam se ztrácí naše dokonalost?

21. srpna 2013 v 20:44 | Yoh |  Povídání mimo mísu
Každé dítě je unikátní. To jen rodiče z něj dělají řadového praktika.
Pablo Picasso

Citáty by se neměly používat moc často a už vůbec ne jako popisek k profilový fotce na sociální síti ( teď vypadám chytře a ještě se hezky směju, hurá), protože málokdo jejich význam pochopí při čtení.
Mnohem častěji význam poznáme, až když se nám jejich slova potvrdí v běžnym životě.

Pokud ale vezmeme slova Pabla Picassa vážně, musí nás napadnout otázka: Kam sakra ta naše unikátnost mizí? Proč z všestranně rozvinutého dítěte vznikne tvor, jehož nejvyšším ideálem bývá vydělávání peněz a pohodlný zázemí?
"Kolik? Kdy? Tak honem!"

Nechci psát o vině rodičů, škol nebo systému, o tom už se vyjádřila spousta lidí. Vždyť o selhání zpívá každej druhej raper, i když ani jeden z nich nenabízí řešení.
"Na na na (nasrat)" Hugo Toxxx

Všímat si chyb okolo sebe není nic unikátního, ale uvědomit si, že já sám jsem chybná součástka vyprodukovaná chybným nástrojem ve společnosti, která se paradoxně ze všeho nejvíce obává vlastních chyb, to už zní mnohem hůř :D.
Chyba je to nejhorší, čeho se ve škole (v zaměstnání, ve společnosti) můžeme dopustit.
"Když si nejsi jistej, raději nic neříkej! Špatně! Za pět!"
Ale největší chybou je naopak mít strach, že nějakou chybu uděláme.
Strach totiž zabíjí myšlení, zmenšuje obzory. Strach z chyby nás ochromuje. Vzdaluje nás od dokonalosti.

Děti se chyb nebojí, nemají strach nakreslit Boha, i přesto, že ho nikdo na světě neviděl. Klidně vám zazpívají, nakreslí obrázek nebo zatancují, aniž by pochybovaly, jestli to náhodou nedělají špatně. Nejsou svázaní vlastními nebo cizími zkušenostmi a předsudky, které na sebe během života nalepujeme jako obří cukrovou vatu, ve které se nakonec naše původní já úplně ztratí. (Pokud vatu nezačneme odlepovat).

Podle mého názoru naše dokonalost zaniká především proto, že v žádnou dokonalost vůbec nevěříme.
Říká se - nikdo není dokonalý, tak proč se snažit?
Staří Řekové, přesto, že spolu často válčili, společně věřili v jeden pojem - v Kalokagathii (jednotu krásy a dobra).
Šlo o symbol nejvyšší dokonalosti, pro kterou platila jednoduchá rovnice:

Krása a dobro jsou jedno a totéž. Co není zároveň dobré, nemůže být krásné a naopak.
Aplikován na člověka vyjadřuje ideál harmonického souladu a vyváženosti tělesné i duševní krásy a dobroty, ctnosti a statečnosti.
Antický atlet dbal zároveň o dokonalé tělo, přitom byl učen ve filozofii a dalších předmětech a pokud neprokázal charakter, odvahu a ctnost (například v boji či v rozhovoru), byl ve společnosti zahanben.


V dnešní době platí vždy jen polovina, takže v harmonii obou těchto prvků prakticky nikdo z nás nežije.
Vrcholoví sportovci dbají v maximální víře na svůj dokonalý výkon, ohodnocený ještě dokonalejším platem,- vědci, spisovatelé, učitelé pro změnu vše hrnou do mozku a tělo se pro ně stává jen dopravním prostředkem pro jejich hlavu,- a lidé v ostatních profesích jsou zaměřeni jednosměrně na svůj obor, takže často ztrácí harmonii duševní i tělesnou.Jak to, že v antickém Řecku šlo usilovat o dokonalost a v dnešní, zdánlivě vyspělé a civilizované zemi ne?
Vždyť není zase tak těžké starat se o své tělo, zajímat se i o věci, které nepotřebujeme vědět jen kvůli dobré známce ve škole, na chvíli se odprostit od únavného dobývání peněz a nepovažovat vlastnosti jakými jsou ctnost, slušnost nebo odvaha za nevhodné a pobuřující.

Ne. Naše společnost není ani zdaleka vyspělá. Jsme teprve na začátku a slova starých Řeků bychom měli brát jako dobře míněné rady od zkušenějšího a mnohem moudřejšího učitele.
Ale proč se o podobný ideál alespoň nepokusit? :)